Soovitused hambaravikliiniku uute seadmete finantseerimiseks

Avaldasime ajakirjas “Hambaarst” artikli, milles rääkisime finatseerimise trendidest meditsiinisektoris.

Hambaravi on viimastel aastatel olnud üks kiiremini arenev teenuse haru. Ilmselt on üks oluline tegur olnud siin ka Covid, mis piiras inimeste kulutusi reisimisele ja lõi seeläbi soodsad võimalused investeerida oma tervisesse ning hammastesse.

Hambaarst kasutab tööks uut hambaravitooli
Meditsiiniseadmete liising hambaravile

See suurenev nõudlus ja üha pikenevad ootejärjekorrad on pannud kliinikute juhte viimastel aastatel investeerima nii kliiniku laienemisse, kui ka vanema seadmepargi uuendamisse. Lisaks suurenenud klientide hulgale, on investeeringud vajalikud ka parimate arstide hoidmiseks. Nõudlus arstide järele on samuti kasvanud ja see omakorda annab arstile võimaluse valida hea ja väga hea töökeskkonna vahel. Soovides teenindada parimate arstidega üha pikenevaid järjekordi on investeeringud möödapääsmatud.

Finantseerija vaatest on sellised investeeringud turvalised, kuna siin on tagatud nii konkurentsi eelis, kui ka stabiilne rahavoog tulevikuks.

Kliiniku juhil ei tohiks täna olla küsimust, kas teha investeeringud või mitte, need on igal juhul pikas perspektiivis tasuvad ja aitavad kliinikul edasi areneda. Küsimus jääb ainult kuidas on täna mõistlik uuendusi finantseerida.

Üks raskemaid tegevusi on täna tuleviku ennustamine ja selles teadmatuses on mõistlik olla kõigeks valmis. Mitmed finantsanalüütikud on täna hoiatanud ebakindlate aegade eest ja soovitanud ettevõtetel hoida vabasid rahalisi vahendeid võimalike ootamatuste tarbeks. See ongi see koht, kus täna erinevad finantseerimise lahendused mängu tulevad.

Üks enim kasutatud instrumente on siin liising. Meditsiinitehnika liisingu korral jäävad ettevõtte oma rahalised vahendid vabaks ja rahastuse tagatiseks on liisitavad varad ise, seega puudub vajadus täiendavaks tagatiseks.

Liisingu korral saab lahenduse veel üks suuremaid murekohti hambaravidele, milleks on käibemaksu kaotamine võrreldes teiste valdkondade ettevõtetega. On ju hambaravid mitte käibemaksukohuslased ja seega tuleb ostes tasuda koheselt kogu tehingu käibemaks, mida tagasi küsida ei saa. Siin on olnud kasutusel erinevad lahendused. Liisingute korral aktsepteerime liisinguvõtjana ka omanikega seotud teist ettevõtet, mis on käibemaksukohuslane. Sellisel juhul annab lepingule garantii teenust pakkuv ettevõte. Lisa hüvena saab hambaravi hoida selliselt lahus pakutava teenuse ja seadmepargi haldamise.

Hambaarstide päevadel 2022 Nord Varaliising esindaja Katrin Tõnupärt
Hambaarstide päevad 2022

Annan paar soovitust veel, kui olete investeeringuid planeerimas. Esiteks on täna hambaraviga seotud investeeringud meie jaoks prioriteetsete varade listis. Mis tähendab kiiremaid otsuseid ja soodsamaid tingimusi rahastamisel. Teiseks, mitte vähem tähtis ei ole tänane uus reaalsus tohutult pikaks veninud tarneaegadega. Soovitame kindlasti uurida tarneaegade pikkust ja võimalusel valida tooted, mis on Eestis kohapeal olemas. Näiteks meie pikaajaline koostööpartner Retent AS omab täna suurimat hambaravi seadmete laoseisu siin samas Eestis. Hiljuti osalesime koos Retendiga Hambaarstide Päevade raames toimunud messil, mille käigus said kliendid hea ülevaate nii kohapeal olemasolevatest kaasaegseimatest seadmetest, kui finantseerimise võimalustest.

Toome siia lõppu ühe näite milles võrdleme, et kas osta seade välja või võtta see liisingusse.

Näiteks ostes, tuleb ühe hambaravitooli komplekti eest tasuda koheselt 35 000 eurot + km, mis teeb kokku 42 000 eurot. Võttes sama seade 5 aastaks liisingusse, 10%-se sissemaksega on kuumakseks 579 eurot kuus (lisandub euribor). Kulu jagatakse laiali pika perioodi peale ja on sellisel juhul kokku 38 940 eurot (lisanduvad muutuva suurusega euribor tasud) eeldusel, et liisingu võtjaks on käibemaksu kohuslane.

Kuukulu on võimalik vähendada veelgi jättes perioodi lõppu tehingule ka jääkväärtus, see annab valiku, kas tasuda seadme lõplik väljaost alles 5 aasta pärast või siis soovi korral pikendada lepingu jääk veel uueks perioodiks.

Võimalusi on siin palju, iga klient saab „rätseptööna“ valmiva lahenduse just enda vajadustest lähtuvalt.

 

Risto Tõnupärt

Nord Varaliisingu tegevjuht

Võta ühendust

Helista +372 555 90454 või kasuta kontaktivormi meiega ühenduse võtmiseks. Vastame Sulle juba õige pea ning leiame soovidele/küsimustele lahenduse.

Tõnis Ustal

Tõnis Ustal

Müügijuht

+372 555 90454

Aadress: M16 Ärimaja – Meistri 16, Tallinn

Tee kontorisse

Täname! Sinu sõnum on edukalt edastatud.
Viga! Sõnumi edastamine ebaõnnestus.